Tune In: Over 1000 Gamers to Compete for $150,000 at Major League Gaming Championship in Anaheim

This weekend, you don’t want to miss over 1000 of the top eSports superstars from around the globe competing for $150,000 in prizes and glory at the Major League Gaming (MLG) Championship in Anaheim, CA. You can watch 10 channels of action on MLG.tv or by downloading the MLG.tv app on iOSAndroid, Xbox One and Xbox 360. The action starts Friday, June 20 at 2:30pm PT, and continues on Saturday, June 21st starting at 10am PT and Sunday, June 22 starting at 10am PT through the finals. Check out the broadcast schedule below and follow @MLG on twitter for updates!

 

MLG Championship Anaheim Broadcast on 10 Channels:

MLG Championship Broadcast Schedule:

Matches start on Friday, June 20 at 2:30pm PDT on MLG.tv. The current broadcasting schedule is as follows:

All times PDT, times subject to change based on length of matches

Call of Duty: Ghosts Alpha Stream - mlg.tv/codalpha

Friday

  • 2:30 PM                                   Winners Round 1 – (6) Team Epsilon vs. (11) Team Kaliber
  • Followed By                           Winners Round 1 – (8) FaZe Red vs. (9) TCM Gaming
  • Followed By                           Winners Round 1 – (7) Curse Black vs. (10) Denial eSports
  • 7:30 PM                                   Winners Round 2 – (1) Evil Geniuses vs. FaZe Red/TCM
  • Followed By                           Winners Round 2 – (2) OpTic Gaming vs. Curse Black/Denial
  • Followed By                           Winners Round 2 – (4) FaZe Black vs. (5) Curse Australia

Saturday

  • 10:00 AM                                Losers Round 1 – Match C
  • Followed By                           Winners Round 2 – (3) Team EnVyUs vs. Epsilon/Kaliber
  • 1:30 PM                                   Losers Round 1 – Match B
  • Followed By                           Losers Round 1 – Match A
  • Followed By                           Losers Round 2 – Match B
  • 6:30 PM                                   Losers Round 2 – Match A
  • Followed By                           Winners Semifinal – Match A or B
  • Followed By                           Winners Semifinal – Match A or B

Sunday

  • 10:00 AM                                Losers Round 3 – Match A or B
  • Followed By                           Losers Round 3 – Match A or B
  • Followed By                           Losers Round 4
  • 3:00 PM                                  Winners Final
  • Followed By                           Losers Final
  • Followed By                           Championship Match

———————————-

Call of Duty: Ghosts Bravo Stream - mlg.tv/codbravo

Friday

  • 2:30 PM – 6:30 PM                  4 Winners Round 1 Matches
  • 7:00 PM                                      4 Winners Round 2 Matches & 2 Winners Round 3 Matches

Saturday

  • 10:00 AM – 2:00 PM              2 Winners Round 4 Matches & 2 Winners Round 5 Matches
  • 2:30 PM – 7:30 PM                 5 Winners Round 5 Matches
  • 8:00 PM                                      1 Winners Round 5 Match & 3 Winners Round 6 Matches

Sunday

  • 10:00 AM                                1 Winners Round 6 Match & 2 Winners Semifinal Matches
  • Followed By                            2 Losers Round 11 Matches
  • 3:30 PM                                    Winners Final
  • Followed By                            Losers Final
  • Followed By                            Championship Match

———————————-

StarCraft II Alpha Stream - mlg.tv/sc2alpha

Friday

  • 2:30 PM                                   Pool A – Polt vs. Scarlett
  • Followed By                            Pool B – TLO vs. Major
  • Followed By                            Pool A – Trap vs. Petraeus
  • Followed By                            Pool B – TLO vs. Huk
  • 7:00 PM                                   Pool A – Polt vs. Illusion
  • Followed By                            Pool B – Miniraser vs. Hendralisk
  • Followed By                            Pool A – Scarlett vs. Puck
  • Followed By                            Pool B – Huk vs. Violet
  • Followed By                            Pool A – Polt vs. Trap
  • Followed By                            Pool B – Major vs. Violet

Saturday

  • 10:00 AM – 2:00 PM                4 Pool Play Matches
  • 2:30 PM – 7:30 PM                  5 Pool Play Matches
  • 8:00 PM                                   Championship Bracket – Winners Semifinal – Match 1
  • Followed By                            Championship Bracket – Winners Semifinal – Match 2
  • 10:00 PM                                 Open Bracket – Losers Round 10 Match
  • 11:00 PM                                 Championship Bracket – Losers Round 1 Match

Sunday

  • 10:00 AM                                Championship Bracket – Losers Round 2 Match
  • 11:00 AM                                Championship Bracket – Losers Round 3 Match
  • 12:00 PM                                 Championship Bracket – Losers Round 4 Match
  • 1:00 PM                                   Championship Bracket – Losers Round 5 Match
  • 2:00 PM                                   Championship Bracket – Losers Round 6
  • 3:30 PM                                   Championship Bracket – Winners Final
  • Followed By                            Championship Bracket – Losers Final
  • Followed By                            Championship Bracket – Championship Match

———————————-

StarCraft II Bravo Stream - mlg.tv/sc2bravo

Friday

  • 2:30 PM                                    Pool A – Puck vs. Trap
  • Followed By                            Pool B – Huk vs. Hendralisk
  • Followed By                            Pool A – Scarlett vs. Illusion
  • Followed By                            Pool B – Violet vs. Hendralisk
  • Followed By                            Pool A – Scarlett vs. Trap
  • 8:00 PM                                    Pool B – Major vs. Huk -or- Open Bracket Match
  • Followed By                            Pool A – Polt vs. Petraeus -or- Open Bracket Match
  • Followed By                            Pool B – TLO vs. Miniraser -or- Open Bracket Match
  • Followed By                            Pool A – Puck vs. Illusion -or- Open Bracket Match
  • Followed By                            Pool B – Huk vs. Miniraser -or- Open Bracket Match

Saturday

  • 10:00 AM – 1:00 PM              3 Pool Play Matches
  • 1:30 PM – 7:30 PM                  6 Pool Play Matches
  • 8:00 PM                                      Open Bracket – Losers Round 8 Match
  • 9:00 PM                                      Open Bracket – Losers Round 9 Match
  • 10:00 PM                                   Open Bracket – Losers Round 10 Match
  • 11:00 PM                                    Championship Bracket – Losers Round 1 Match

Sunday

  • 10:00 AM                                Championship Bracket – Losers Round 2 Match
  • 11:00 AM                                 Championship Bracket – Losers Round 3 Match
  • 12:00 PM                                 Championship Bracket – Losers Round 4 Match
  • 1:00 PM                                    Championship Bracket – Losers Round 5 Match

———————————-

Smash Brothers  Stream - mlg.tv/smash

Friday

  • 2:30 PM                                  Pool A – Mew2King vs. Leffen
  • 2:50 PM                                  Pool A – Soft vs. Hax
  • 3:10 PM                                  Pool A – PPMD vs. Remen
  • 3:30 PM                                  Pool B – Mang0 vs. Zero
  • 3:50 PM                                  Pool B – HungryBox vs. Armada
  • 4:10 PM                                  Pool B – Amsa vs. Westballz
  • 4:30 PM                                  Pool A – Mew2King vs. PPMD
  • 4:50 PM                                  Pool A – Soft vs. Remen
  • 5:10 PM                                  Pool A – Leffen vs. Hax
  • 5:30 PM                                  Pool B – Mang0 vs. Amsa
  • 5:50 PM                                  Pool B – Armada vs. Zero
  • 6:10 PM                                  Pool B – HungryBox vs. Westballz
  • 7:30 PM                                  Pool A – Mew2King vs. Remen
  • 7:50 PM                                  Pool A – Leffen vs. Soft
  • 8:10 PM                                  Pool A – PPMD vs. Hax
  • 8:30 PM                                  Pool B – HungryBox vs. Zero
  • 8:50 PM                                  Pool B – Mang0 vs. Westballz
  • 9:10 PM                                  Pool B – Armada vs. Amsa
  • 10:00 PM                                Crew Battle – East vs. West

Saturday

  • 10:00 AM – 2:00 PM              12 Pool Play Matches
  • 2:30 PM – 7:00 PM                 9 Pool Play Matches -or- Open Bracket Matches
  • 7:30 PM                                      2v2 Tournament

Sunday

  • 10:00 AM                                Championship Bracket – Losers Round 1 Match
  • Followed By                           2 Championship Bracket – Losers Round 2 Matches
  • Followed By                           4 Championship Bracket – Losers Round 3 Matches
  • 2:30 PM                                  2 Championship Bracket – Losers Round 4 Matches
  • Followed By                           2 Championship Bracket – Winners Semifinal Matches
  • Followed By                           2 Championship Bracket – Losers Round 5 Matches
  • Followed By                           Championship Bracket – Losers Round 6
  • Followed By                           Championship Bracket – Winners Final
  • Followed By                           Championship Bracket – Losers Final
  • Followed By                           Championship Bracket – Championship Match
———————————-
Injustice - mlg.tv/fgc

Friday

  • 2:30 PM – 6:30 PM                  4 Winners Round 1 Matches & 8 Winners Round 2 Matches
  • 7:00 PM                                   4 Losers Round 1 Matches & 2 Losers Round 2 Matches
  • Followed By                            6 Winners Round 3 Matches & 3 Losers Round 3 Matches

Saturday

  • 10:00 AM                                1 Losers Round 4 Match & 1 Winners Round 4 Match
  • Followed By                            1 Losers Round 5 Match & 4 Winners Round 5 Matches
  • Followed By                            Losers Round 7 Match
  • 1:30 PM                                   2 Losers Round 8 Matches & 2 Winners Semifinal Matches
  • Followed By                            Losers Round 9
  • Followed By                            Losers Round 10
  • 3:30 PM                                   Winners Final
  • Followed By                            Losers Final
  • Followed By                            Championship Match
———————————-
Killer Instinct - mlg.tv/fgc

Saturday

  • 5:00 PM – 7:00 PM                  2 Winners Round 1 Matches & 4 Winners Round 2 Matches
  • 7:30 PM                                       2 Losers Round 1 Matches & 1 Losers Round 2 Match
  • Followed By                               3 Winners Round 3 Matches & 1 Losers Round 3 Match
  • Followed By                              4 Winners Round 4 Matches & 1 Losers Round 5 Match

Sunday

  • 10:00 AM                                2 Losers Round 6 Matches & 2 Winners Semifinal Matches
  • Followed By                            2 Losers Round 7 Matches & 1 Losers Round 8 Match
  • 1:00 PM                                    Winners Final
  • Followed By                            Losers Final
  • Followed By                            Championship Match

*All times are subject to change based on the length of Matches.

———————————-

Old Men of Optic - mlg.tv/optic

Friday

  • 4:00 – 8:00 PM

Saturday

  • 2:00 AM – 6:00 PM

Sunday

  • 11:00 AM – 3:00 PM

———————————-

MLG.tv/Gamebattles: The Gaming Tower at Anaheim - mlg.tv/mlgtv

Friday

  • 3:00 PM                                   HoB/Crads/Benny
  • 4:00 PM                                   The Crew
  • 5:00 PM                                   The Crew/ Planetside 2
  • 6:00 PM                                   Role Play
  • 7:00 PM                                   Role Play
  • 8:00 PM                                   Planetside 2

Saturday

  • 11:00 AM                                HoB/Crads/Benny
  • 12:00 PM                                 Pamaj
  • 1:00 PM                                   Pamaj
  • 2:00 PM                                   The Crew
  • 4:00 PM                                   The Crew/OMOO
  • 5:00 PM                                   Lui Calibre
  • 6:00 PM                                   Planetside 2
  • 7:00 PM                                   The Crew
  • 8:00 PM                                    Role Play
  • 9:00 PM                                    Role Play

Sunday

  • 11:00 AM                                Pamaj
  • 12:00 PM                                 The Crew
  • 1:00 PM                                   HoB/Crads/Benny
  • 2:00 PM                                   HoB/Crads/Benny
  • 3:00 PM                                   The Crew
  • 4:00 PM                                   FazeClan
  • 5:00 PM                                   FazeClan
  • 6:00 PM                                   LuiCalibre
  • 7:00 PM                                   LuiCalibre
  • 8:00 PM                                    CoD Esports TV