Closing out one of the biggest years in eSports history, Major League Gaming (MLG) features a robust December programming line-up on www.majorleaguegaming.com. Through December 21, fans worldwide can tune in daily to watch some of the best competitive gameplay, analysis and tips for StarCraft II, League of Legends, Call of Duty: Black Ops 2, Halo 4 and more.

 

For the complete broadcast schedule see below and visit www.majorleaguegaming.com/schedule.

 

Programming includes:

StarCraft II: Rules of Engagement, Hosted by Nick “Axslav” Ranish – Monday – Thursday at 5pm ET

Spend an hour with MLG’s top StarCraft II analyst Nick “Axslav” Ranish as he teaches and breaks down gameplay and mechanics geared at both new and advanced StarCraft II players.

 

StarCraft II: Tournament of Champions – Regularly at 6pm ET

The three-week series features eight legendary players – DongRaeGu, Flash, Leenock, Life, MarineKing, SoO, PartinG, and Rain – competing for $7,000.

 

League of Legends: MLG Prizefights – Tuesdays and Wednesdays at 8pm ET

Each broadcast will feature two top teams facing off in a Best of 3 series with the 1st place team receiving $1000.  Commentary will be provided by Tom “Optimus Tom” Searfoss and special guests.

 

League of Legends: Championship Series Season 3 Online Qualifying Tournament – Regularly at 8pm ET

32 teams (North American teams that did not attend 2012 NA regionals) will compete for three all expenses paid trips to compete LIVE at Riot’s Season 3 Qualifier in Los Angeles from January 9-13 where they will battle for five spots in Season 3.

 

Halo 4: The Halo Refinery, Pro and Community Gameplay – Regularly at 6pm ET

 

Call of Duty:  Black Ops 2: Weekly Warfare, Pro and Community Gameplay – Regularly at 7pm ET

 

MLG 24/7: In addition to live programming, watch the world’s best compete 24/7. Gameplay is featured via five channels dedicated to StarCraft II, League of Legends, Halo 4, Call of Duty: Black Ops 2 and MLG Top 10s.

 

December Programming Schedule – Airing on www.majorleaguegaming.com

 

Thursday, 12/20

5pm ET                 StarCraft II: Rules of Engagement with Axslav

6pm ET                 StarCraft II: Tournament of Champions – Final – Rain vs Parting

8pm ET                 League of Legends: Season 3 Qualifier – RQ Ro4 #2 – Winner Qualifies for LA

 

Friday, 12/21

6pm ET                 Halo 4: Community gameplay

7pm ET                 Call of Duty: Black Ops 2: Community gameplay

8pm ET                 League of Legends: Season 3 Qualifier – RQ 3rd Place – Winner Qualifies for LA

 

Sunday, 12/23

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Regular Season

  • Match 1: Bisu (P) vs. Huk(P)
  • Match 2: Naniwa (P) vs. JaeDong (Z)
  • Match 3: Idra (Z) vs. Stork (P)
  • Match 4: Soulkey (Z) vs. Puma (T)
  • Match 5: Illusion (T)vs. Rain (P)
  • Match 6: Sheth (Z) vs. Flash (T)

8pm ET                 League of Legends: MLG Prizefights – Dignitas

  • Match 1: Dignitas (Prizefight #10 – Dignitas vs Fear)
  • Match 2: Dignitas (Prizefight #12 – Dignitas vs CLG.Prime)

 

Monday, 12/24

 

8pm ET                 MLGLOL: MLG Prizefights – CLG Prime

  • Match 3: CLG Prime (Prizefight #3 CLG.Prime vs Team Legion)
  • Match 4: CLG Prime (Prizefight #4 CLG.Prime vs Team Dynamic)

Tuesday, 12/25

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Regular Season

  • Idra (Z) vs. Flash (T)
  • Jaedong (Z) vs. Alicia (P)
  • Socke (P) vs. Stork (P)
  • Crank (P) vs. Soulkey (Z)
  • Major (T) vs. Fantasy (T)
  • Grubby (P) vs. Stork (P)
  • Major (T) vs. soO (Z)
  • MC (P) vs. sOs (P)
  • Huk (P) vs. CrazyHydra (Z)
  • Crank (P) vs. Light (T)

8pm ET                 League of Legends: MLG Prizefights – Curse Gaming

  • Match 5: Curse (Prizefight #8 Curse Gaming vs Team MRN/Quantic)
  • Match 6: Curse (Prizefight #13 Curse Game vs ex-Quantic)

Wednesday, 12/26

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Regular Season

  • MC (P) vs Jaedong (Z)
  • Grubby (P) vs Flash (T)
  • Sasquatch (Z) vs SoS (P)
  • Sase (P) vs Last (T)
  • Alive (T) vs Hyvaa (Z)
  • Vibe (Z) vs Rain (P)
  • Naniwa (P) vs Flash (T)
  • Thorzain (T) vs Hero (P)
  • Socke (P) vs Roro (Z)
  • Hawk (Z) vs Fantasy (T)
  • Select (T) vs Soulkey (Z)
  • Huk (P) vs Jaedong (Z)

8pm ET                 League of Legends: MLG Fall Championship Grand Finals – Azubu Blaze

  • Match 7: Azubu Blaze (MLG Fall Championship Grand Finals – Series 1)
  • Match 7: Azubu Blaze (MLG Fall Championship Grand Finals – Series 2)

Thursday, 12/27

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Regular Season

  • MC (P) vs Rain (P)
  • Ret (Z) vs CrazyHydra (Z)
  • Crank (P) vs Flash (T)
  • Alive (T) vs soO (Z)
  • Thorzain (T) vs Stats (P)
  • Grubby (P) vs Action (Z)
  • Major (T) vs Jaedong (Z)
  • Oz (P) vs Last (T) (Z)
  • Huk (P) vs Hyvaa (Z)
  • Naniwa (P) vs Roro (Z)
  • Sase (P) vs Rain (P)
  • Thorzain (T) vs Fantasy (T)

8pm ET                 League of Legends: MLG Fall Championship – Najin Sword

  • Match 9: Najin Sword (MLG Fall Championship WB1 – Najin Sword vs CLG.Prime)
  • Match 10: Najin Sword (MLG Fall Championship WB2 – Najin Sword vs TSM)

Friday, 12/28

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Regular Season Tiebreakers

8pm ET                 League of Legends: MLG Prizefights – CLG Prime

  • Match 11: CLG Prime (Prizefight #9 CLG.Prime vs Dignitas)
  • Match 12: CLG Prime (Prizefight #7 CLG.Prime vs MME.Ferus)

Saturday 12/29

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Playoffs – Round of 16

8pm ET                 League of Legends: MLG Spring Championship Grand Finals – Team Solo Mid

  • Match 13: Team Solo Mid (MLG Spring Championship Grand Finals – TSM vs CLG – Series 1)
  • Match 14: Team Solo Mid (MLG Spring Championship Grand Finals – TSM vs CLG – Series 2)

 

Sunday, 12/30

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Playoffs – Round of 16

8pm ET                 League of Legends: MLG Prizefights – ex-Quantic

  • Match 15: ex-Quantic (MLG Prizefight #3 Team Legion vs CLG.Prime)
  • Match 16: ex-Quantic (MLG Prizefight #11 Team Legion vs CLG.Prime)

 

Monday, 12/31

8pm ET                 League of Legends: MLG Prizefights – CLG Prime

  • Match 11: CLG Prime (Prizefight #9 CLG.Prime vs Dignitas)
  • Match 12: CLG Prime (Prizefight #12 CLG.Prime vs Dignitas)

 

Tuesday, 1/1

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Playoffs – Round of 16

8pm ET                 League of Legends: CLG.EU

  • Match 19: CLG.EU (MLG Fall Championship LB3 – CLG.EU vs CLG.Prime)
  • Match 20: CLG.EU (MLG Prizefight #5 – CLG.EU vs CLG.Prime)

Wednesday, 1/2

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Playoffs – Round of 16

8pm ET                 League of Legends: MLG Fall Championship

  • Match 21: (MLG Fall Championship – TSM vs Curse – WB1)
  • Match 22: (MLG Fall Championship – CLG.EU vs Azubu Blaze – LB4)

Thursday 1/3

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Quarterfinals

8pm ET                 League of Legends: Dignitas

  • Match 1: Dignitas (Prizefight #10 – Dignitas vs Fear)
  • Match 2: Dignitas (Prizefight #12 – Dignitas vs CLG.Prime)

Friday, 1/4

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Quarterfinals

8pm ET                 League of Legends:  Curse

  • Match 5: Curse (Prizefight #8 Curse Gaming vs Team MRN/Quantic)
  • Match 6: Curse (Prizefight #13 Curse Game vs ex-Quantic)

 

Saturday, 1/5

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Semifinals

8pm ET                 League of Legends: Azubu Blaze

  • Match 7: Azubu Blaze (MLG Fall Championship Grand Finals – Series 1)
  • Match 7: Azubu Blaze (MLG Fall Championship Grand Finals – Series 2)

Sunday, 1/6

6pm ET                 StarCraft II: MvP Invitational – Finals

8pm ET                 League of Legends: Najin Sword

  • Match 9: Najin Sword (MLG Fall Championship WB1 – Najin Sword vs CLG.Prime)
  • Match 10: Najin Sword (MLG Fall Championship WB2 – Najin Sword vs TSM)